Kosár popup

Tartalom megjelenítő

Parlament és parlamentarizmus karikatúrákon

Az Országház Könyvkiadó gondozásában megjelent A magyar parlament karikatúrákon (1867–1989) című kötet, mely több mint háromszázötven magyar politikai gúnyrajzot mutat be a parlamenti munkáról, annak tereiről, történetéről és változásairól. A gazdag képanyagot lényegre törő elemzések egészítik ki.

A kötet olyan kérdésekre keresi a választ, hogy miként juthatott be egy képviselőjelölt a parlamentbe a gúnyképek szerint. Milyen szabályok kötötték a munkáját, és ezekről milyen véleményt formáltak a karikaturisták? Hogyan jelent meg az Országház és az ott zajló munka a korabeli kritikus alkotásokon? Mely politikai botrányok tűntek fel a rajzokon? Milyen szerephez jutottak a nők a parlamentről szóló humoros képeken?

A sajtótermékek hasábjain megjelent karikatúrák szórakoztató, gyakran erősen túlzó – de semmiképpen sem teljes – lenyomatát adják a különböző korok politikai rendszereiről, szereplőiről, vitakultúrájáról alkotott véleményeknek. Hangsúlyozzák a sokszor évtizedeken át jelen lévő problémákat, bemutatják az Országgyűlés működését, középpontba helyezve a válságokat, visszásságokat, botrányokat, de egy-egy képpel bepillantást engednek a Ház békésebb hétköznapjaiba is.

A kötetbe belelapozni itt van lehetőség.